[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img262.imageshack.us/img262/1660/alaskanmalamute500x1190kz5.jpg[/IMG][/URL]
Matična zemlja: SAD
Podrijetlo: To je nordijski pas koji potječe od artičkog vuka. Njegovo je ime nastalo od >> Mahlemutes<< tj. pleme Eskima sa Aljaske, koje je uzgajalo najljepše pse za rad na snijegu.
Opis: Snažan pas, dobro građen, čvrstog tijela, široke glave i ponosnog držanja. Uši su uspravne, oči sitne, bademaste, kao u vuka, ali blagog izraza. Dlaka je gusta i tvrda, nije duga, s masnom i vunastom donjom dlakom. Boje su od svijetlosive do crne u svim nijansama; noge i gubica su gotovo uvijek bijele. Rep je obrastao dugim dlakama i nošen zavinuto na leđima. Visina: 55 do 67cm mužjaci, 50 do 58 ženke; težina: 29 do 35kg mužjaci, 22 do 31 kg ženke. Idealne visine su 64 cm za mužjake i 58cm za ženke.
Narav: Vrlo vjeran, inteligentan, blag, privržen gospodaru. Osim toga je vrlo čist, bez mirisa i ne laje, već samo zavija.
Korištenje: Pas za vuču saonica, sudjelovao je u mnogim polarnim ekspedicijama zbog žilavosti, smisla za orijentaciju i izvrsnog njuha.
Što se tiče opisa naravi- u potpunosti ste fulali- aljaški malamut(imam jednog doma) je sve samo ne vjeran, trči za svakim na ulici samo da bi se mazio,a kada ga pokušavam dozvati ponaša se kao da nema veze samnom. Prilično je blentav i ljen, ne može naučiti više od 2 naredbe, ostale donekle nauči razumijevati ali sa vidljivim revoltom ih ignorira. Veoma je nepredvidiv i pokazuje se izuzetno agresivan kada je u pitanju hrana koja mu je centar života – da mu čovijek da jesti jeo bi do puknuća, jednostavno ne zna stati i jede sve što mu dođe pod capu-naročito obožava, wc papir, papirnate maramice, pojeo je čak i mobitel, svu vrstu hrane što uključuje voće i povrće, svakako smeće koje se može naći u prirodi, lešine od životinja u kojima se obožava valjati…dakle kod šetnje se mora držati na strogo kratkoj lajni jer ako se dočepa nekog smeća ne postoji nikakv način da ga odvučete od hlapljivog žderanja jer će režati na vas kao na najgoreg neprijatelja i pokušavati vas ugristi..
Kada ima mladunčad ignorira ih dok urlaju od gladi jer joj sve brzo dosadi pa tako i majčinska uloga…
što više reći…zahtijeva neprestalnu pažnju jer inače zavija po cijele dane iako mu je cijelo dvorište na raspolaganju…(s tim da ne zna koristiti prednosti kliznog lanca)…toliko o inteligentnosti i blagoj naravi
Karakter psa odgovara karakteru gospodara, što znači da ste VI TO NAPRAVILI IZ PSA.
kao i ljudi i psi se razlikuju po naravi,iduci put pazi te od koga kupuje te
koliko bi platio mladog aljskog malamuta sa rodovnicom
Dea, ti si losa gospodarica ako mislis da je malamut glupi pas.pas je ful pametan jer ne da da ga se navlaci i da se s njim radi sto god. Vjerojatno si pogrijesila u ranom odgoju. za to stvarno treba cvrsta ruka, pa nije ti to mali zlatni retriver… ful si losa!! Ja imam vec sest godina malamuta i bolji je od svih drugih pasmina koje sam imala prilike upoznati. Vazno je da znas da i pas se treba socijalizirati jednako kao i malo dijete i u krivu si ako milis da ce pas za dva dana poslusat da ti da sapu. treba puno vijezbe i strpljenja, a onda shvatis (nakon nekog vremena)da se tvoj trud zaista isplatio. nadam se da ces se drugi put vise informirati o psu kojeg kupujes i kojeg zelis, mnogi izgledaju lijepo… No dosta kritike, pokusaj psu posvetit vise paznje i vremena, vjerovat mu u nekim stvarima i nagradit ga kad nesto napravi dobro. Bui stroga kad je nesto zabrljao, podigni glas ili ga ignoriraj, zapamtit ce on to, vjeruj mi. eni je dreser rekao da ako moj pas ide lijelo a ja hocu desno i on ne ide za mnom, da ga pustim u P.M. jer onda to nije pravi pas. Puno pozdrava svim ljubiteljima malamuta
Jednostavno THE BEST!
Dea totalno se varas uvezi ove zivotinje.
Aljaški malamut je jedna jako bistra i pametna zivotinja.
Vjerojatno ti se zato to sve i događa s njim. Kod malamuta je pravilo da mu nikada ne dopustis da on vlada tobom, vec da mu od prvog dana pokazes ko je gazda, a tko pas. Malamut je jako vjerna zivotinja, jer ja gotovo nikada ne koristim uzicu dok setam svoju zvijerku. Dobio sam bebu aljaškog malamuta staru 24 dana jer je kuja uginula.
Hranio sam je mlijekom na djecju bocicu dok nije mogla poceti sama jesti.
od toga je proslo samo 10 mjeseci a moja “beba” je narasla iznad svih standarda ovoga psa.
veca je od vecih muzjaka. “Bebac” je sada postao kuja visoka 78 cm, 34 cm sirine ledja, 108 cm dug i 53 kilograma teska.
prvih pola godine bila je vrlo strasljiva i na svaki trzaj reagirala bi bjezanjem, ali nakon tih pola godine postala je vrlo agresivna i krvolicna. Pogotovo kada su macke u pitanju. Za jednom je cak skocila sa balkona sa otprilike 4 metra visine. I mica maca i jedan njemacki ovcar postali su zrtve njezinih ralja.
Mislim da je malamut upravo suprotno od lijene zivotinje.
Dapace, moja Kelly je vrlo zivahna i razigrana zivotinja i uvijek za akciju o kakvoj god aktivnosti se radilo.
Moja “kujica” je vrlo privrzena zivotinja i ostalim ukucanima neda ni dodirnuti nista sto ima miris na mene.
Osobama koje nemaju iskustva s malamutima, preporucio bih da svoga mezimca ne ostavljaju samog kod kuce, jer svoje zubice najvise voli ostriti na drvetu i platnu. A voli i citati jer joj ni novine joj nisu mrske. Macke koje imamo u kuci ne dozivljava kao hranu kako kazu, ali ih dozivljava kao plisane igracke. To svakako.
No dosta sale i ironije o ovoj zivotinji.
Aljaški malamut je jedna zivotinja koja koja osjeca osjecaje gospodara.
Cesto zna biti i agresivna, ako brani svoj teritorij, ako cuva, zbog dominacije ili iz straha. Ali svakako bih istaknuo da je to zivotinja koja ima osjecaje, to je pas koji razmislja. I kada je pogledate ravno u ona dva tamna duboka oka, vidte svu tu svojeglavost, svu tu neukrocenu divljinu, vidite taj prazni hladni vucji pogled. A u drugom trenutku vidite svu predanost, ljubav i povjerenje koje osjeca prema vama… Gledate ta dva oka i znate, u tom trenutku postajete jedno, ta zivotinja cita vase osjecaje. Aljaski malamut je jedini pas koji gleda u oci, zato sto je to jedini pas sa dusom, to je jedini pas sa osjecajima. Nijedan njemacki ovcar, nijedna doga, nijedan drugi pas na planeti nemoze zamjeniti tu privrzenost aljaškog malamuta. I najvise fascinira taj misteriozni pogled. Ravno u oci. Gleda vas a vi neznate. Hoce li napasti? Hoce li saviti ona dva siljasta uha i doci se maziti? Hoce li poceti lajati? Koji ce bit isljedeci pokret tog gigantskog, snaznog, misicavog stvorenja. Nista vam nije jasno, ali ta dva oka te velike polarne zvijeri i dalje gledaju. Mozda vama nije jasno, ali te vučje oči citaju, on zna, on osjeti.
Vasa je zadaca da u tom trenu osjeti ono sto vi hocete. Neka vidi u tim ocima dominaciju, gospodara kojega mora slusati. Jer vidi li u vasim ocima slabost, ne osjeti li u vasem glasu ozbiljnost, nikada necete moci ukrotiti tu divljinu njegove naravi. Ja i moja Kelly smo se skuzili odmah na pocetku. Ona je na samom startu shvatila da mora slusati, i to je jedini nacin da se ovlada ovom zivotinjom. Ali jos bih nesto istaknuo, ne mozete od ove zivotinje ocekivati privrzenost i vjernost ako se sami prema njoj ponasate kao prema stoki. Aljaški malamut nije pas kojega mozete kao neku glupu pudlicu zatvoriti s nekom babom 24 sata dnevno. To je pas koji treba paznju, brigu, ljubav, jer malamut je vrlo instiktivna zivotinja, koja u svakom trenutku zna sto vam je u glavi. Kada nesto zabrlja, skrije se negdje, nema je ni za cut ni vidjet, zato sto osjeca vasu ljutnju. Zna da je nadrljala, i to jako… Tako moze osjetiti i sve drugo. Cista logika…
Najlakse je zivotinji dati jesti i piti i izvesti je da obavi svoje. Malamut je Zivotinja koja treba vise. Treba trcanje, igru, mazenje, cesljanje, kupanje u moru u kasne vecernje sate…
Ako nemate dnevno barem 3 sata koja mozete potrositi na ovo bice, na njegove svinjerije i njegove psine, najbolje je da ga i ne uzimate…
Jer ce se najvjerojatnije desiti sto i sa Deom i njezinim psom. Njoj smeta sto se njezin pas voli valjati. Valjaj se i ti s njim, spusti se na njegov nivo, trci s njim, zagrli ga, mazi ga, nek osjeti da ga volis, isto ko i on tebe…
Malamut zna, malamut je pas s dusom, to je zivotinja cijim venama tece vucja krv, divlja velika zvijer snaznija i teza od tebe Dea… dopusti mu da bude ono sto je, daj mu slobodu, ako voli kopat rupe, pusti ga da se ispuse, malamut se voli valjat u blatu i u voli more, pusti ga nek se istrce i izdivlja, kasnije ga odcedi doma, okupaj, osusi, izcesljaj i pusti ga na se naspava.
Sutra sve opet iznova. Prozdrljiv je, svaki je prozdrljiv, daj mu nek jede dok ne pukne, pusti mu da bude ono sto je, inace ce izgubiti onaj svoj vucji nagon, izgubit ce iskru divljine, koja ga i cini posebnim, drugacijim od svih drugih glupih stvorova koji samo znaju jest, pit i spavat. Malamut je divlje stvorenje, ali ako mu das ono sto treba on to vraca svojom vjernoscu i privrzenoscu. Moja Kelly spava samnom na krevetu, sklupca mi se kraj nogu, ali ne tjeram je. Ujutro me probudi lizuci me po licu onim svojim velikim snicelom od jezika, guranjem glavom, zavijajuci… To nije obican pas… ja to nisam shvacao isto kao sto ni vecina toga nije svjesna i imao sam s njom strasnih problema i njezinih ispada… sve dok nisam procitao jednu pricu o toj cudnoj zivotinji. Pricu slicnu ovoj koju sam sada i sam napisao, dok nisam u dubini tih tamnih ociju ugledao zvijer, vucju divljinu koja mi je dopustila da je ukrotim. Sa malamutom treba uspostaviti ravnotezu, treba mu dati slobodu te divljine, ali treba mu i dokazati da ste jaci od njega, tvrdoglaviji, uporniji, jer jedino tako mozete imati sa svojim psom odnos kakav ja imam sa svojom Kelly. Ako ne mozete s tom zivotinjom na kraj, pokusajte ovako, vidjet cete da to bice zna sto hocete od njega, i pocet ce vas slusati. I nece trebati ni uzice ni lanci, on ce ici za vama, a ne vi za njim.
Nadam se da sam barem nekom pomogao u njegovim mukama i da ce pronaci nacin za komunikaciju sa svojim “malim” kucnim cudovistem. Samo ga nemojte zatvoriti, zavezati i zapustiti, to je nesto najgore sto mu mozete uciti.
Ovo stvorenje zasluzuje puno vise…
dosta grešaka što se tiče opisa psa.
Ja sam vlasnik ženke malamuta te se ne slažem sa svime napisanime.
ps. ako netko ima dečka malamuta u okolici Osijeka (nemora biti sa papirima, bitno da je čistokrvan) spremnog za parenje nek se javi na gorenavedeni mail.
Moj malamut , star oko dvije godine, u samom početku imao sam problema kao i vi, ne sluša, ne odaziva se, nikad dosta šetnje, ponekad kad ga pustim neda se da ga ponovno stavim na uzicu… On bi stajao na dva koraka od mene i kad bi prišao njemu on bi se odmaknuo… Nije htio nikud pobjeći, ali se nije ni dao na “štrik”… Ali to sve prolazi s vremenom, prvo mora dobiti malo batina, i s vremenom nećete imati nikakvih problema…
kupujem zensko stene aljaskog malamuta s papirima ili bez.
kupujem zensko stene aljaskog malamuta. mob. 098 1385 702 ili 098 9685 906
Ja isto imam jednu prekrasnu ženku Aljaškog malamuta, samo da ti kažem da ni mene moja “Lora” nije ispočetka slušala, i ja sam mislio da je to najgluplja pasmina koju sam mogao kupiti, ali sad nakon 2godine koliko je imam totalno sam promjenio mišljenje o toj pasmini…..samo što sa svakim psom treba puno raditi i učiti ga, niti jedan pas nije pametan sam od sebe, nemože on znati sjesti ako mu ti dođješ svaki treći dan i kažeš “Ej, ajd sjedi ako ti nije problem”, moraš svaki da po barem sat vremena. Ja isto nisam stručnjak ali evo ti par savjeta. -prvo pustiš psa da se dobro istrči po dvorištu, bacaš mu lopticu…..kad se izmori, onda ga staviš na povodac i kreneš “sjedi!, sjedi!, sjedi”…….ako neće sam malo mu trzneš lancom, izdereš se na njega, da vidi da si ljuta,i kad sjedne daš
čok. keks ali ne puno i onda opet ponoviš isto i vidjećeš da će 2-3puta sam
sjesti i to ti je to, i tako sa svim naredbama, ali prvo jednu po jednu, vidjet ćeš da ćeš uspjeti, ajd nadam se da će ti pomoći savjet, javi rezultat nakon tjedan dana!!!
Malamut je zakon!!
Već 22 godine uzgajam Aljaške Malamute dovezene sa Aljaske i dresiram ih,te radim u odjelu za procjenu i priznanje te pasmine.I kažem vam da trebaju jako puno prostora,jako puno pažnje,a što se tiće njihove naravi,ukratko SAMO SU I JEDINO ZA UKRAS U DVORIŠTU.Ostali koji se tome protive očigledno je da nisu detaljno upoznali čistu narav Aljaškog Malamuta i nemaju sa njima dovoljno iskustva.Istina je da su veoma miroljubivi(često i previše),te su jako podatni drugim ljudima što je iznimno loše jer ugrožava svoju a i vašu sigurnost.No kako god,ako volite tu pasminu gledajte da za nju imate puno vremena i jako veliki prostor( minimalno 150 kvadratnih metara na čistini.
Ja imam malamuta i to muški, star 4 mjeseca. Jako je tvrdoglav, laje i zavija kad ga se stavi u boks, pa mu dođe u 3, 4 ujutro da zavija ko lud. Onda ga moramo staviti u garažu i tamo je miran! U šetnju ide ujutro na kratko jer svi radimo, a popodne tj. navečer 2 sata u komadu. Ali užasno zavija kad je sam i to nas muči. Kako ga odučit da ne zavija kad je sam! Uvijek mora biti netko pored njega. Jede sve živo kaj nađe na cesti, ako ja slučajno ne vidim. Ali svoju hranu kad mu dam, proguta za pola minute. Dragi je jako ima ljepe boje i svi ga hvale. Točno je kako je Dea rekla..kad se šetamo mora svakoga prolaznika pozdraviti a onda šetnja potraje i 4 sata!
Ako nemate dovoljno vremena za svoga Malamuta kupite mu ili kuju ili mušku neku drugu pasminu ali koja nije agresibna po prirodi,tada neće biti zavijanja niti će se osjećati usamljeno.
Pozdrav svima.Imam stene Malamuta koje sam uzeo pre 10 dana.Inace je stara 8 nedelja.Hranim je sa granulicama,a svu drugu hranu odbija da jede.Posto najvise vremena provodim upravo ja sa njom,moze se reci i jedino ja(ostali je samo na trenutak pogledaju),od ostalih bezi i krije se.Posto je napolju hladno,a i mala je spava u garazi.I sta se sad desav?Kad god je izvedem napolje na bilo koji strani zvuk reaguje bezanjem u garazu.Sta mi preporucujete,ustvari kakva je dalja procedura sa ovom rasom uopste? Bio bih vam iskreno zahvalan kada biste mi pomogli.9
Jedino što bih željela istaknuti i ne zamarati vas svojim dugim tekstom je to da ako vaš pas nije pas po vašoj želji da onda ne trebate govoriti kako su oni u cjelosti (cjela njihova vrsta) bezvezni,glupi… Svaki drugi pas je različit. Evo tu u ovim komentarima neki pišu kako su im malamuti zakon, dok drugi pišu kojekakve ružne stvari o njima. Ponavljam iako je to jedna vrsta svaki drugi malamut je drugačiji. Znate unu staru poslovicu različiti su kao Nebo i Zemlja. No za to kakvi su oni mali utjecaj ima njihova urođena narav,ali i vi gospodo. Vi, vaša narav i vaše ponašanje prema njemu! Ono kakav vaš pas ispadne na kraju-to je odraz vas,vašeg ponašanja prema njemu i onog kako ste ga “odgajali”!
renato, svaka cast za post! To je to! 😉 Lepo si to srocio, i nadam se da ce to pravi ljudi citati na pravi nacin, razmisljati o tome, i ispravno postupati sa ovim umilnim gorostasom.
Malamut girl, stoji sve sto si napisala, pas je ogledalo svog vlasnika!
“SAMO SU I JEDINO ZA UKRAS U DVORIŠTU”… Ovo nisam bas razumeo, nakon toliko godina odgoja ove rase, ovakve reci…?!
Vise o malamutu na sajtu http://www.malamutklub.com/
“… Ovo je prica o ogromnom psu, nestvarnog izgleda, neverovatne snage i bajkovite inteligencije, a opet tako umiljatom i neznom pratiocu, o zivotinji velikog ponosa i pripovedacke tvrdoglavosti, neogranicene ljubavi i idrzljivosti, o stvorenju tako mocnom, a opet – tako krhkom, o vernom drugu i vecnom prijatelju, o dva vedra, tamna oka koja vecito ispituju, i iskreno vole… Ovo je prica o aljaskom malamutu.”
“Velicanstvena, mocna pojava ovog psa gotovo da zraci dostojanstvom, a poznat je i kao “arkticki tegljac”, njegovo Visocanstvo, kralj polarnih pasa…”
ALjASKI MALAMUT -> http://www.malamutklub.com/
Malamuti su predivni psi, ali ja više nikad ne bi kupio psa ove rase. Moj se pas ponaša isto kao Dein, doduše bio je privržen u početku, kao štene, međutim sad kao odrastao pas u potpunosti odgovara opisu njenog psa. Jako su inteligentni, ali slaba je korist od te inteligencije. Držim ga u boksu 10 tak sati, kad ga pustim napolje, potrebno je dosta umjeća da ga vratim nazad. Ono što me najviše impresioniralo kod njega je smisao za orjentaciju. Nevjerovatno je odakle je sve u stanju da se vrati kući.
Da sam ja malamut, i da me drzis u boksu 10ak sati dnevno, prvo sto bi uradio kada bi me pustio jeste da te dobro izujedam! Malamut je pas copora, pas koji hiljadama godina zivi sa ljudima i psima u zajednici koja se medjusobno srodila kako bi uopste opstala u surovoj sredini odakle malamut potice. Ako ga odvojis od sebe, ne posvecujes mu dovoljno paznje, niti mu pruzis priliki DA RADI (malamut je pre svega RADNI pas), onda si samo TI kriv za takvo ponasanje svog psa. Malamut koji ne provodi vreme sa svojim “coporom”, niti ima redovna istrcavanja i mogucnost da istrosi svoju silnu energiju, naravno da ce biti nezainteresovan, neposlusan i potencijalno i agresivan. Malamut ne slusa svog gazdu “zato sto mora”, vec zato sto ga postuje, a to postovanje treba (umeti) zasluziti. Jednostavno receno, malamut zaista nije pas za svakoga… Ali je zalosno to sto mnogi to shvate tek kada uzmu malamuta i naprave problem.
Ma jako su fini nemam šta reć najdraži su mi volio bih da ih imam ali za nekoliko mjeseci nabavit ću jednog jer ih volim imaju finu dlaku male oči baš su toloko fini da nemam šta puno reći o njima komentar od Rijada iz Konjica……………..
pozdrav svima ja imam muzijaka malamuta u brckom starog 8 godina i drzim ga uvijek pustenog u dvoristu od 300m2 ,nabavio sam ga u srbiji jer tada nije bilo stenadi u bih da se nabave bar koliko ja znam,ima sve papire i sudeci po njima dolazi iz jednog od najboljih legala evrope.jedini problem sa malamutima kod nas su krpelji koje je jako tesko uociti zbog krzna na srecu sam kod kuce imao imizol pa sam ga par puta spasio u zadnji tren…
ps ako neko ima zenku i interesa za parenje nek mi se javi jer bih jako zelio male potomke mog glena o kojima bih po potrebi ja preuzeo svu brigu jer sam veterinar pa nije prob oko vakcina i ostalog aldin.selimovic@gmx.at
do koliko godina se moze dresirat moj je vec 3 god. star zelim ga dresirat ali neznam dali je to moguce??
Ja imam mješanca aljaškog malamuta.Ja kada mu zadam naredbu da sjedne on skače na mene i neće da me posluša iako se ja na njega izderem.Onda se ja naljutim i uzmem drvo kao da ga idem lupiti onda on legne i reže na mene.Probao sam i s hranom da mu dam ali i to ne pali.Molim vas ,što da radim????????
najbolji i najljepši je to pas ja imam muškok zove se brik
Ja sam dobio prije 10tak mladunce staro 2 mjeseca, i imam slican problem kao Dea
Pas nakon sto ga pustim da se igra slusa 5-10 minuta i nakon toga ga ni ruska vojska ne moze natjerat da nesto uradi.
Ako neko ima neki savjet kako da ga malo discipliniram bio bi mu veoma zahvalan
Zanima me koliko ga je teško dresirati osnovne komande i kada poćeti s dresurom oodnosno odgojem psa,jer za tjedan dana kupujem 8-tjedno stene
Ja se zovem lana imam 10 godina. Imam aljaškog malamuta, on je za mene najljepši pas. Izgleda kao pola medvjed pola vuk. Proždrljiv je zločest ,lud i razigran. Mene kao djete stvarno ćuva voli i poštuje.
Imam ženku staru 4 mjeseca a želim je dresirat pa kako da to učinim i kako da je naučim da hoda uz nogu unaprijed hvala
Vidim neki nabave štenad pa ih neodgoje i onda je pas glup? Malamut je pametan i samo zato što neće da učini što zahtijevate ne znaći da je glup nego mu niste interesantni, isto kao da za svoje dijete kažete da je glupo ako neće da uđe u kuću jer treba jest! Većinom nabavite štenad i onda userete od početka al evo u mom primjeru mužjaka sam usvojio iz azila ostavljen je nakon 1 godine starosti znači već je prošao neke škole životne koje neznam, kod mene je za sad 1 godunu još je zaigran i mlad ali ono što sam htio od njega to sam i dobio, ne vidim neku poantu o učenju malamuta sjedi, lezi, daj ovu onu šapu, pa za koji to klinac služi osim za cirkuske točke? Meni je bitno da ja njega pustim da trči a da on svako malo provjerava jesam li mu blizu ili je predaleko otišao i da se odazove kad ga zovem, naravno često grubim glasom da zna da nije šala, npr ide auto ja ga zovnem dođe ja ga zakačim al zna da ću ga opet pustiti! E sad sam uzeo novi zalogaj, usvojio sam i curu malamuta iz azila neki dan e ta je već tvrđi orah jer je negdje živjela 3 god i završila na ulici, odgojena je totalno čudno, samo da je u kući, samo da leži, van jedino kad više nemože izdržat da obavi nuždu, šetnja ju ne zanima a kamoli trčanje blaga katastrofa, neko ju je odgajao da bude samo unutri i na krevetu, a nije baš mlada pa sad treba to korigirati i prepraviti malo, ako netko ima kakav savijet dobrodošao je 🙂
Treba da dobijem, zenku malmuta staru 4 godine, pa me brine da li ce se moci naviknuti na mene. Tako reci ja cu da je usvojim