
Matična zemlja: Velika Britanija
Podrijetlo: U vrijeme rimske invazije već je popularan u Škotskoj, a 1500, postao je predmetom divljenja pastira i plemića te opjevan od pjesnika. Vjerovatno je srodnik staroengleskog ovčara – (bobtail).
Opis: To je snažan pas koji ne djeluje masivno; visina je od 51 do 55 cm mužjaci, 50 do 53 ženke, srednja težina iznosi oko 30 kg. Glava je velika sa izduženom gubicom; zubi su veliki i bijeli; oči dosta razmaknute a boja odgovara boji dlake; uši visoko nasađene i ovješene; rep nisko nošen u mirovanju, visoko u afektu. Dlaka je gruba i čvrsta, donja dlaka mekana. Boja dlake poput škriljevca, riđe-crvenkasta, siva u svim nijansama, crna, boja pijeska, s bijelim mrljama.
Narav: Veseo, dobar, privržen.
Korištenje: Stoljećima se upotrebljavao za vođenje stada, otporan je na najhladniju zimu i vrlo pažljiv u radu. Bilo zbog dobre naravi, bilo krasne dlake, njegove zgodne brade i njuške, bradati koli je postao odličan pas za pratnju, koji može živjeti i na otvorenome. Ipak ta pasmina nije jako rasprostranjena.
imas li ti slucajno nesto o Zlatnom retriveru? PS super ti je blog
sto je cakani
i tek sam sad vidjela one šapice dole, mislila sam da ih nisi ni stavljao 🙂
Pozdrav!
kao prvo; super blog!
drugo; molila bi za savjet. Imam doma hrvatskog ovcara i zenku jazavcara i mjesanku hrvatskog ovcara i jazavcara. Htjela bi malu mjesanku nesto nauciti a neznam kako. mozete li mi savjetovati kako ili gdje da nadjem tu informaciju! Hvala
ikanovak@gmail.com
ivcho —> o zlatnom retriveru ima vec…pogledaj brzu pretragu pasmina.
matrica –> stavio sam ih odma..hvala jos jednom
ika —> bas fino…ali sta bi je htjela nauciti ?
e bas ti je super blogg.sve pohvale.jedno pitanje:koliko moze zivjeti njemacki ovchar?
zavisi ali ce ti sigurno zivjeti najmanje nekih 13 god…ali moze i 15 i vise…
hi..jako mi se svidja tvoj blog..ja sam veliki ljubitelj zivotinja..posjedujem psa Brunny.On je Bernski planinski (berneese mountain dog) .. pa sam se pitala ako mozes o njemu da pises.. 😀 muchos besos
Pogledaj BRZU PRETRAGU PASMINA već sam pisao o bernskom planinskom psu…
SUPER JE OVO I JA ZNAM PUNO O PSIMA IMA IH MOJA TETKA 7
Tetka ti je neki freak of nature ?
IAKO SU PSI DRUGA VRSA ZIVOG BICA ONI SU NAJBOLJI PRIJATELJI COVJEKU .DA LI MI NEKO MOZE PREPORUCITI NEKOG DOBROG PSA ALI MALENOG KOJI ME NECE IZNEVJERITI
zanima me koliko dugo zivi mjesanac . kanim sebi kupiti psa a neznam kojega.a sada komentar,psi su najbolji kucnji ljubimci .steta sto ne mogu GOVORITI
Zoop!!!sladak ti je blog,ali ja vise volim Staforde,Terijere…pa molim da se napise malo vise o njima!
Sviđa mi se blog ja imam psa Graničarski kli(Brkati koli)molim da pišeš nešto više o njemu!
KAKO JE SLADDDDDAAAAAKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mi imamo ovakvog psa, mješanac je ali gotovo posve isti. našli smo ga na cesti prije tri godine kad je imao jedva 2 mjeseca. i to je zasigurno odličan pas za obitelj.zbilja i po najvećoj zimi ne bude mu hladno a nikada ne grize i obožava djecu.nema nimalo agresivnosti i jako je društven i prema drugim psima.dlaka je predivna samo je u stanu to predstavlja nemali problem.dobili smo bebu prošle godine i on je obožava. topla preporuka za one koji žele odanog i nježnog psa
super ti je blog ja imam malu pudlicu njemu je 3 godine.