[URL=http://img684.imageshack.us/i/roughcollie.jpg/][IMG]http://img684.imageshack.us/img684/9168/roughcollie.jpg[/IMG][/URL]
Matična zemlja: Velika Britanija
Karakteristike: izgledom ocrtava snagu i aktivnost, lišen nezgrapnosti i bez traga grubosti. Najvažniji je izraz lica, koji se postiže savršenom uravnoteženošću spoja prednjeg dijela glave i lubanje, veličine, oblika, boje i smještaja očiju te pravilnom pozicijom i držanjem ušiju.
Temperament: prijateljski naklonjen, bez traga nervoze ili agresivnosti.
Opis:
VELIČINA: visine u grebenu – mužjaci, 56 -62-cm (22 -24-in.). Ženke, 51 -56 cm (20 -22- in.).
GLAVA I LUBANJA: karakteristike glave, koje su od prvorazrednog značaja, moraju se promatrati u skladu sa veličinom psa. Gledano sprijeda ili sa strane, glava podsjeća na fino zatupljen klin, čistih, mekano ocrtanih linija. Lubanja je plosnata. Obje strane glave, od ušiju do kraja crnog nosa, postepeno i glatko se sužavaju u klin, nema istaknutih obrisa kostiju obraza ili stisnute njuške. Gledano sa strane, linija glave i linija gubice položene su kao dva paralelna pravca jednake dužine, koji su povezani blagim, ali zamjetnim prijelazom – stopom. Središnja točka između unutarnjih uglova očiju (što je centar pravilno postavljenog stopa) centar je ravnoteže duljine glave. Završetak glatke, fino zaobljene njuške je tup, nikad četvrtast. Donja vilica je jaka, čisto odrezana. Dubina glave od čela do donjeg dijela vilice nije nikad prevelika (preduboka glava). Nos je uvijek crn.
OČI: vrlo važna odlika koja daje blagi izraz licu. Oči su srednje veličine (nikada premale) postavljene ponešto ukoso, bademastog oblika i tamnosmeđe boje, osim u slučaju blue merle pasa kod kojih su oči (jedno ili oba, ili dio jednog ili oba oka) često plave ili šarene sa plavim odsjajem. Izraz lica odaje veliku inteligenciju, sa živahnim, pozornim pogledom kada osluškuje.
UŠI: male, ni preblizu, niti predaleko postavljene jedno od drugoga na vrhu glave. Kad je pas opušten položene su unatrag, a u pozornom su stavu postavljene prema naprijed i nošene polu-uspravno, to jest, otprilike dvije trećine uha stoji uspravno, vršna trećina se prirodno preklapa prema naprijed, ispod horizontalne linije preklopa.
USTA: Zubi dosta veliki. Vilice snažne sa savršenim, pravilnim i potpunim škarastim zagrizom, što znači da gornji zubi tijesno preklapaju donje zube i da su postavljeni okomito u vilicu.
VRAT: mišićav, snažan, dug i lagano zaobljen.
PREDNJI DIO TRUPA: plećka dosta koso položena i pod pravim kutom. Prednje noge ravne i mišićave, laktovi ne smiju biti postavljeni ni prema unutra niti prema van. Kosti umjereno jake i oble.
TIJELO: nešto duže u odnosu na visinu, leđa čvrsta, lagano zaobljena preko slabina, rebra dobro pružena, duboka prsa, prilično široka iza pleća.
STRAŽNJI DIO TRUPA: stražnje noge mišićavih butina, ravne i snažne u donjem dijelu, koljeno dosta savijeno. Došapje čvrsto postavljeno i snažno.
ŠAPE: ovalne, jastučići dobro ispunjeni. Prsti prednjih nogu zasvođeni i čvrsto skupljeni. Prsti stražnjih nogu nešto manje zasvođeni.
REP: dugačak, tako da kost dosiže najmanje do skočnog zgloba. Nosi se nisko kada je pas miran, ali sa vrhom lagano savijenim prema gore. Može se nositi visoko kad je pas veseo, ali nikad iznad linije leda.
KRETANJE: kretanje je tipično obilježje ove pasmine. Zdrav pas nikada nema laktove izokrenute prema van, ali se kreće tako da prednje noge postavlja dosta blizu. Položaj šapa izokrenut prema van, križanje nogu ili valjanje kukovima su vrlo nepoželjni. Stražnje noge, od skočnog zgloba do tla, moraju biti paralelne kada ih se gleda odostraga, ali ne preblizu postavljene; kada se promatra sa strane kreće se glatko. Stražnje noge su snažne sa jakim potiskom. Poželjan je dosta dugačak korak, koji mora biti lagan i ostavljati dojam kretanja bez napora.
DLAKA: prati liniju tijela, vrlo gusta. Pokrovna dlaka ja glatka i tvrda na dodir, podlaka je mekana, poput krzna i vrlo gusta, tako da gotovo sakriva kožu; šal i griva su vrlo bujni, dlaka na glavi je kratka, na vrhovima ušiju je kratka , ali prema korijenu je dulja i ima je više, prednje noge imaju duge zastavice, a stražnje noge su bogato odlakane iznad skočnog zgloba, dok je ispod dlaka kratka. Na repu je dlaka vrlo bujna.
Boja: postoje tri priznate boje: sable (žutosmeđa), trikolor (trobojna) i blue merle (mramorasto plava).
SABLE: žutosmeđa boja (boja samurovine), sve nijanse od svijetlo zlatne do bogato crvenkastosmeđe (boja mahagonija) ili žutosmeđa zasjenjena crnom. Svijetlo pšenična ili žuckastobijela su vrlo nepoželjne.
TRIKOLOR: prevladavajuća je crna sa bogatim paležom na nogama i glavi. Crvenkasti odsjaj na pokrovnoj dlaci je vrlo nepoželjan.
BLUE MERLE: prevladavajuća je čista srebrno plava boja, poprskana i zamrljana sa crnom. Bogati palež je poželjan, ali se njegov nedostatak ne kažnjava. Velike crne oznake, siva boja, ili crvenkasti odsjaj bilo na pokrovnoj dlaci ili na podlaci su vrlo nepoželjni.
BIJELE OZNAKE: dlaka bilo koje gore navedene boje mora, u većoj ili manjoj mjeri, imati bijele oznake tipične za škotskog ovčara. Poželjne su slijedeće oznake – bijeli ovratnik, u cjelini ili djelomično, bijela prsa, noge i šape, bijeli vršak repa. Na glavi i/ili njuški može biti bijela lisa.
Greške: bilo koje odstupanje od gore navedenog opisa mora se smatrati greškom, a težinu greške mora se procjenjivati u skladu sa stupnjem greške. NAPOMENA: mužjaci moraju imati dva izgledom normalna testisa potpuno spuštena u skrotum.
Napomena: mužjaci moraju imati dva izgledom normalna testisa potpuno spuštena u skrotum.
Kako je swadak…isti ko onaj u LESI SE VRACA KUCI hehe bubim
to i je lassie…
Vidis da blog nije umrtvljen i da uvjek ima materijala,ovo ti je odlicno!
JOJ ISTI MOJA KANA, KOJU SU UKRALI PRIJE 9-10 GOD.. E MOGU TI RECI DA SU DOSTA PAMETNI PSI, I INTELIGENTNI
E bas je dobar.
ja sve volim zivotinje inecu se odlucivati ni za jednog,ali sam negde morala da vam dam kom.,oni koji vole zivotinj,nesmeju da daju negativne,NIKAKO,a VI ste i Vas post veoma veoma pozitivni.srdacan poz., iz BG.,
AJJ BOZZEEEE PA VIIDIII KAAKOOO JEEE SWEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEET JOOOJ PAA DAA IIMAAAMM TAAKVOOOG JAA BIIIH GAAA UUUDAAAVVVVIIILLLAAAA JJAAAKOOO VVOOOOLLLLIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMM PSEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
😉
OWO JE NAJBOLJI BLOGG KOJI SAM IKAD POSJETILA!!!!
SVE NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I MNOGO MNOGO MNOGO MNOGO SRECE JOS SA BLOGOM!!!!!!!!!!!!!!
OD SAD CU UVIJEK POSJECIVATI TVOJ BLOG!!!!!!!!
HOCU BOGA MI!!!!!!!!!!!!!!!
NAJJSLADJI BLOGG…STWARNO..BAS JE SWEEEETT…MENI JE NAJJVISE DRAGO ZBOG CUKA..HEHEHE…..
AJD JUBIM TE I JOJIM I ZAGUJIIIM JAAKOOO I TEEBEE I TOOOG CUUKKKUUU!!!!!!!
HEHHE…;););)
samo tako nastawi..poozzichh i PUSAAACHHHAA…
ovo mi je najljepši pas…imao sam takvog tricolor(riki)…ali mi je prije tjedan dana uginuo(zauvjek če mi biti u srcu)i sad ču opet nabavti istog samo žuto-bijeli!!!izuzetno su pametni…poslušni i jako,jako vjerni prijatelji!!!
ja imam Škotskog ovčara (collie)
http://www.forum.hr/showthread.php?t=405295
predivni su!!!!!